صنایع دستی ایران؛ الماس هویت ایرانی

صنایع دستی ایران؛ الماس هویت ایرانی

سعید سعداله پور
1402/04/07

صنایع دستی ایران؛ الماس هویت ایرانی

صنایع دستی ایران

هویت هر کشوری را می­توان در لا به لای فرهنگ و تاریخ آن تمدن کهن یافت. این هویت بخشی از یک داستان باستانی از ارتباطات هنر و تمدن انسان های آن منطقه را بیان می­کند. ایران با دارا بودن تمدنی فاخر و بسیار عمیق، یکی از پایه گذاران تمدن فرهنگی و تاریخی در میان تمام کشورهای دنیا محسوب می­گردد. این جلوه از تمدن ایران را می­توان در هنر به جا مانده از نیاکان ایرانیان در آثار تاریخی همچون مقبره­ها، مساجد، کاخ­ها و بسیاری دیگر از این دسته از آثار یافت، اما در این آثار تاریخی آثار هنری نقش اصلی را عهده دار می­باشند.

صنایع دستی در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و تا به حال 370 رشته در این زمینه که شامل 24 دسته می­باشد، به ثبت رسیده و حدود دو میلیون صنعتگر و هنرمند را جذب خود کرده است.

در ادامه به معرفی چند رشته زیبا و جذاب از صنایع دستی ایران می­پردازیم.

فرش دستباف و گلیم نمادی است که از دوران باستان تا به امروز نماد اقوام ایران و ایرانیان بوده است، و این محبوبیت به صورت بین المللی با پذیرش فرش ایرانی به عنوان زیباترین و بالاترین کیفیت در این زمینه از صنایع دستی مورد پذیرش قرار گرفته است.

تا به امروز فرش های دستباف ایرانی همچون گلیم، زیلو، قالی و قالیچه­ها را در زمره­ی یکی از محبوب­ترین آثار صنایع دستی جهان قرار دارد.

 ظروف شیشه ای

از کهن ترین تکنولوژی­های ایرانیان می­توان از فناوری تولید ظروف مسی و شیشه­ای و شکل دهی در سده­های گذشته با طراحی خاص اشاره نمود.

شیشه­گری نه تنها در ایران بلکه در جهان از ابتدایی­ترین تکنولوژی پیشرفته ساخته دست بشریت است که ایرانیان از پیشروان این علم بودند.

سرامیک و سفال

سفال و سرامیک جزو کهن ترین هنری­های طراحی در ایران محسوب می­گردد و استفاده در آثار تاریخی و فرهنگی مختلف و همچنین نقش این صنعت در ساخت ابزار دکوری و کاربردی سبب محبوبیت این صنعت در سراسر جهان گردیده که ایران سهم قابل توجهی در این بازار را به خود اختصاص داده است.

علم سفال و سفالگری با ساختن ظروف گلی بوجود آمده است که می توان در این بین به پیاله­ها و کوزه­های سفالی که از اعصار گذشته مورد استفاده بوده نام برد

این علم با قدمتی ۱۰ هزار ساله یک از صنایع پیشرفته بالقوه باستانی بوده که قدیمی­ترین این کارگاه­های سفالگری جهان در شوش قرار دارد.

همچنین معرق کاری کاشی که با استفاده از سرامیک و کاشی­ها صورت می­گرفته که با طراحی و رنگ بندی بسیار دقیق بکار می­رفته است و هم اکنون بسیاری از نمادهای تاریخی ما را به خود مزین کرده است

ریختن سرکه در کوزه سفالی برای سفره هفت سین

هنری های معرق و مینا کاری

ایران یکی از صادرکننده­‌های اصلی مینا کاری و چوب­های طراحی شده با طراحی معرق است که با هنر ظریف خود چشم هر بیننده را محو خود می­کند.

این شیوه از صنایع دستی به دلیل شباهت عملکردی با صنایع دستی دیگری همچون کاشی کاری معرق بازتاب های متنوعی را در طول زمان در کاربرد و نوع طراحی در یکدیگر ایجاد کرده­اند.

هنرهای چوبی با اختصاص دادن جلوه­های متنوع و استفاده در آثار مختلف، یکی از محبوب­ترین نمادهای صنایع هنر دستی ایران در ابعاد جهانی محسوب می­گردد به طوری که سهم قابل توجهی را در صنعت صادراتی کشور به عهده دارد.

مشابه

سعید سعداله پور
1402/07/03

زورخانه در ایران باستان تا به امروز + تاریخچه و آیین برگزاری

سعید سعداله پور
1402/07/03

فرش دستبافت، تجلی هنر ایرانیان

سعید سعداله پور
1402/06/29

آشنایی با بازار سنتی تهران + تاریخچه