میدان آزادی نماد ایران مدرن

میدان آزادی نماد ایران مدرن

سعید سعداله پور
1402/03/15

میدان آزادی نماد ایران مدرن

میدان آزادی نماد ایرانِ مدرن

میدان آزادی، بزرگترین میدان پایتخت است که نماد زیبا و کهن تهران را در دل خودش جای داده است. میدانی که روزگارانی آبستن حوادثی بزرگ و کوچک بوده و تا به امروز هم­پای مردم ایستادگی کرده‌ است. میدان آزادی، با طراحی منحصر به فرد خود و ویژگی‌های بی‌نظیری که دارد، همچنان به عنوان یکی از میدان‌های زیبای شهر تهران معرفی می‌شود.

کار معماری میدان زیبای آزادی را فردی به نام حسین امانت برعهده داشت که طراحی آن را با هنرمندی و ظرافت خاصی به پایان رساند. پس از ساخته شدن این میدان و برج دیدنی واقع در آن، نام آن را میدان شهیاد گذاشتند و برج بلند وسط آن را نیز برج شهیاد نامیدند. 

داستان بزرگترین میدان پایتخت به همین‌جا ختم نمی‌شود. نام میدان شهیاد، پس از ۸ سال، یعنی در سال ۱۳۵۷ و زمانی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید به “میدان آزادی” تغییر یافت و برج بلند و سفید رنگ آن را نیز به نام “برج آزادی” نامگذاری کردند. یکی از ویژگی‌های مهم میدان آزادی که آن را از دیگر میادین شهر تهران متمایز کرده، مساحت آن است که در حدود ۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد و پس از میدان نقش جهان اصفهان ، بزرگترین میدان ایران به شمار می‌رود.

معماری این میدان دیدنی، که به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری در شهر تهران معرفی می‌شود، ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد. این میدان به صورت بیضی شکل بنا شده و برج آزادی در وسط آن قرار گرفته است. میدان تاریخی آزادی، پر از پیاده‌روهایی است که افراد می‌توانند در آن‌ها حرکت کنند و روی نیمکت‌های موجود در میدان و کنار حوض گرد و بزرگ آن بنشینند. فواره‌های بلند حوض و صدای شرشر آب، حس خوبی به بازدیدکنندگان می‌بخشد و تجربه‌ای لذتبخش را به آن‌ها هدیه می‌کند. چمن‌کاری و گل‌کاری‌های میدان بسیار زیبا و چشم‌نواز است که نمایی دیدنی را در میدان به وجود آورده. تاق زیبایی که چند وقتی است در محوطه میدان قرار گرفته و با چراغ‌های کوچک و زیاد پوشیده شده است، در هنگام شب جلوه‌ای جذاب را به این میدان زیبا می‌دهد.