کتابخانه تصویری چیست؟

کتابخانه تصویری چیست؟

in مقالات آموزشی on مهر 29, 1400

کتابخانه تصویری یا بانک های آنلاین فروش آرشیو فیلم و عکس چیست؟

ویدئو فوتیج یا فیلم های خام مورد نیاز تدوینگران، معمولا در کتابخانه های تصویری آنلاین یا همان Video Library ها پیدا می شود. هر چند سایت های فروش ابزارهای گرافیکی نیز معمولا تعدادی تصاویر استوک و فوتیج های پر جستجو را در معرض استفاده کاربران خود قرار می دهند.

کتابخانه های تصویری در جهان :

اگر بخواهیم یک مرور سریع بر تاریخچه کتابخانه های تصویری بیندازیم باید به اولین سایت بین المللی و مرجع اشاره کنیم. بله، شاتراستوک! ShutterStock در سال ۲۰۰۳ اولین کتابخانه تصویری دنیا بود که فیلم های خام و آرشیوی با موضوعات مختلف را در معرض استفاده کاربران قرار داد. این سایت آمریکایی که حالا در زمینه عکس و موسیقی نیز فعالیت دارد، شناخته شده ترین و پربازدیدترین سایت مورد استفاده فعالان رسانه و حتی عموم مردم در دانلود فیلم خام و تصاویر آرشیو است.

سه سال بعد دومین کتابخانه ویدئویی با نام pond.5 راه اندازی شد. پوندفایو که رقیبی قدرتمند و درجه یک داشت، سعی کرد با توسعه محصولات خود، مزیت رقابتی ایجاد نماید و واقعا هم موفق شد. رفته رفته پوند فایو به یک سایت کامل در جهت رفع نیاز علاقه‌مندان حوزه فیلمسازی در سطح خرد و کلان تبدیل شد. از جمله محصولات این سایت ویدئو فوتیج، تصاویر استوک، فایل های لایه باز، موسیقی و مدل های سه بعدی اشاره کرد.

بعد از پوند فایو تقریبا هر سال یک video library جدید راه اندازی شد؛ Vectzee, Videohive, Storyblock, Picxabay, Videvo, Artgrid و چندین سایت کوچک و بزرگ در این زمینه فعالیت خود را شروع کردند. برخی از این سایت ها نیز به مرور زمان در یکدیگر ادغام شدند و یک سایت قوی تر ایجاد کردند. برای مثال Envato یکی از پرسودترین معامله های خود را در خرید و تعامل با Videohive انجام داد و توانست سایتی چندین منظوره که هم کاربران حوزه گرافیک و فیلمسازی را در برمی‌گیرد و هم علاقه مندان حوزه آی تی و برنامه نویسی.

مشکلات خرید از ایران :

خبر بد این که خرید فیلم های خام از این سایت ها برای ما ایرانیان به این سادگی ها هم نیست. مثل همیشه نیاز به کارت های بانکی معتبر بین المللی یکی از مشکلات کاربران ایران است و خب ما تحریم هستیم! از طرف دیگر اختلاف نرخ ارز و همچنین فیلتر بودن برخی از سایت های مذکور هم مزید بر علت شده است تا ارتباط ایرانیان با این سایت ها با مشکلات زیادی همراه باشد.

خبر خوب اینکه هیچ چیز مانع ایرانیان نیست! چندین سایت داخلی امکان خرید مستقیم از این سایت ها را به قیمت ریال و به طور غیر مستقیم فراهم کرده اند. فقط کافیه لینک محصول مورد نظرتونو در این سایت ها وارد کنید، مبلغ آن را به ریال پرداخت کنید و تمام! محصول دانلود شده به حساب شما ارسال می شود. ایرانی کارد، عکس‌مارکت، استوک مارک، ایگرد، چارسوق، بلوبای استور و کلی سایت ایرانی وجود دارد که این خدمت را به بهترین وجه ارائه می‌کنند.

البته این تنها راه دانلود و خرید فیلم و عکس برای تدوین و طراحی از کتابخانه های تصویری نیست. در یادداشت بعدی راه های دیگری که مورد استفاده طراحان و فیلمسازان است را به طور مفصل به اطلاع کاربران خوب والاوید می‌رسانیم.

والاوید، بزرگترین کتابخانه تصویری و بانک آرشیو فیلم های خام ایران با همکاری فیلمسازان مستقل و شرکت های فیلمسازی و مستندنگاری به زودی درباره ایران و فرهنگ ایرانیان مطالب بیشتری منتشر خواهد کرد. اگر تمایل به همکاری با این مجموعه را دارید از طریق valavid_official@yahoo.com با ما در ارتباط باشید.